Erken Müzik Eğitimi
Musique Classique’te erken müzik eğitimi,  3-6 yaş gruplarındaki çocuklara sunulan özgün bir programdır.  Aynı yaş grubundaki çocuklara, özellikle enstrüman eğitiminden önce sunulan bir programdır. Müzik, hareket ve dil, insanın kendini ifade etme araçlarıdır. İster çocuk, ister genç, ister yaşlı, ister engelli olsun, her insanın içinde kendini sanatsal olarak ifade etme becerisi vardır. Müzik, hareket, dil ve bu üçünün birleşiminden ortaya çıkan ritim duygusunun hissedilmesi ile kişilerin içindeki yaratıcı güç, harekete geçmektedir.
Bu yaratım sonucu ortaya çıkan ürünler bireylerin kişilik gelişimine katkı sağladığı gibi, sosyal ve iletişim becerilerini de geliştirmektedir. Musique Classique’te erken müzik eğitimi,  Carl Orff yöntemi esas alınarak verilir. Orff çalışmalarının içeriğinde -bedenin hareketlerle hazırlanmasından, konuşmaların kullanılmasına, konuşmaların ritimlendirilmesinden, bu ritimlerin müzik haline gelmesine ve bu araçların bir dizi yaratıcı sürecin sonucunda oluşan sunumuna kadar gelişen her aşamasında- vazgeçilmez olan şey "oyun" dur. Drama, resim ve oyunla solfej öğretimi yapılır. Çocuklar, müziğin resmini yaparak; iyi müzik, kötü müzik arasındaki ayrımı yaşayarak öğrenirler  ve kendilerini müzikle tanırlar.
 
Enstrümanları, her birini  görerek ve onlara dokunarak çalmayı öğrenirler. Program içerisinde çeşitli enstrümanların basit örnekleri ile çalgı dünyasında kısa bir geziye çıkılır. Enstrüman bilgisi, notaların dünyası, seslerin yerleri, müziğin dinamikleri ve müzik dağarcığı oyunlarla öğretilir. Eğitici ve öğretici çalışmalar izlenir. Müziği tanıyan ve bilen çocukların bir sonraki aşamada ilgileri doğrultusunda istedikleri enstrümana geçişlerine olanak sağlanır.
 
Erken müzik eğitimi, küçük yaşlardan itibaren çocukların görsel ve işitsel materyaller kullanarak oyun , dans ve şarkılarla temel müzik eğitimi almalarını, ritm, ses ve kulak eğitimi ile birlikte, çalgılar hakkında bilgi sahibi olmalarını, müzikten zevk almalarını ve estetik beğenilerini müzikle geliştirmelerini amaçlamaktadır.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!

Gönder